Build Your Own Ultimate 27-Pound Bug-Out Bag With Nothing But Inexpensive Items: Download Your Free Guide Here!

This Is Exactly How Much It Costs to Build a 3 Month Supply of Emergency Food

This Is Exactly How Much It Costs to Build a 3 Month Supply of Emergency Food post image

I’m not going to lie or sugarcoat things.  Preparing for disaster does require money.  However, it probably doesn’t cost as much as you think.

There are three main ways that you can go about stockpiling emergency food:

  1. Buy instant meals from the supermarket
  2. Buy non-perishable goods (dry staples and canned) from the supermarket
  3. Buy food buckets with Meals Ready to Eat (MREs)

Here I will break down the costs of each approach and their pros/cons so you can get started!

Option 1: Store-Bought Instant Meals

instant couscous emergency food

This is the easiest way to start building up your emergency food supplies.  You can just buy a bit extra at the supermarket each time you go.  It is also the simplest and a fairly cheap way to get prepped.

But there are a lot of downsides to using instant meals as your emergency food.  These foods are loaded with sodium and VERY unhealthy. You won’t be getting the nutrients you need to stay healthy through the disaster.

Also, note that YOU MUST REPACKAGE BOXED FOODS.  Some foods (like the packages in the pic above) might be okay, but boxes of food (such as mac n’ cheese) are going to get ruined. Think of all those boxes of food wet during a flood or smashed open during an earthquake!  I’ll talk more about this in the next section.

Example Foods

  • Poptarts: 200 calories each, $0.25 each
  • Oatmeal Packets: 160 calories per packet, $0.20 per packet
  • Breakfast Bars: 130 calories each, $0.30 per bar
  • Granola Bars: 100 calories each, $0.40 cents per bar
  • Boxes of Cereal: 100 calories per serving, $0.20 per serving
  • Canned Soups and Stews: 350-500 calories per can; $1.50-$2.50 per can
  • Mac and Cheese Boxes: 500 calories per serving, $1.25 per serving
  • Parmesan Couscous Mix: 200 calories per serving, $0.70 per serving

Serving sizes are pretty small on these products.  You’d have to eat a bunch of servings to get anywhere near enough calories per day.  So, here’s a few examples of what you might expect to eat during a day.

Emergency Meal Day 1:

  • 2 PopTarts (400 calories): $0.50
  • 20oz canned beef stew (500 calories): $2.00
  • ½ box of Mac and Cheese (540 calories): $1.25

=$3.75 per day, per person

Emergency Meal Day 2:

  • 2 instant oatmeal packets (360 calories): $0.40
  • 20 oz can of lentil soup (440 calories): $2.00
  • ½ box of instant rice and beans (570 calories): $1.20
  • 2 granola bars (200 calories): $0.80

=$4.40 per day, per person

Emergency Meal Day 3:

  • 2 breakfast bars (250 calories): $0.80
  • 10 oz can tomato soup (225 calories): $0.90
  • Prego Ready Meals Alfredo (370 calories): $2.00
  • 5 peanut butter cookies (650 calories): $1.20

=$4.90 per day, per person

TOTAL COST FOR 90 DAYS: $1,350-$1,764 (for family of 4)

 

Option 2: Shelf-Stable Staples (Canned and Dry)

rice emergency food

This is what a lot of hardcore, industrious preppers do.  They carefully calculate exactly what their family needs to survive for 3 months (or longer) – including calories and nutritional requirements – and then gather everything up.  These foods need to be stored properly.  When done right though, the emergency foods can last a very long time – up to 20 years.

Note that I’ve included canned and dry staples here.  Some people only buy canned foods.  But, seriously, have you ever tried eating green beans straight from the can?  Yuck!  Eating just canned food tastes like crap.  But put them on some instant mashed potatoes made with dry milk and seasonings, and you’re good to go.

Alternatively, you can get buckets of freeze-dried veggies and fruits. These taste a LOT better than the canned stuff.  If you buy them in bulk, it is a lot cheaper. The bucket below contains 120 servings of freeze-dried veggies. You can buy it here.

You MUST Repackage Dry Staples!!!

You can’t just buy a bunch of bags of rice and consider yourself set for grains! Unless you are continuously rotating through your supplies (which is hard when you’ve got that much), your dry foods will start to spoil.  Yes, moisture can get through that plastic packaging. 🙁 You will also probably end up with a moth or pest infestation too.

For long-term storage of dry goods (rice, dry beans, dry fruit, etc.), YOU MUST SEAL THE FOOD.  The easiest and cheapest way to do this is to buy mylar bags and oxygen absorbers.  Each food goes into its own mylar bag, almost all the air is pushed out of it, then you put some oxygen absorbers in there before sealing the mylar bag.  After that, you put the mylar bags into 5 gallon buckets.

The mylar bags protect the food against moisture and air spoilage.  The buckets protect against pests and damage, such as during flooding.

I prefer to use 1 gallon mylar bags instead of larger bags.  This makes it easier to access your emergency food.  If you need to get to it, you only have to open a small bag instead of opening up your entire supply and exposing it to spoilage.

I use these mylar bags with oxygen absorbers .  They cost $39 for a set of 50.

mylar bags

What Staples to Buy?

It is very important that you stock up on a variety of foods. Below I’ve listed the foods by group, along with how many servings per day you need (as recommended by Health.gov for a 1600 calorie diet).

  • Grains (6 servings per day): Oats, barely, rice, canned yams, flour
  • Veggies (3 servings per day): Canned peas, canned and dried tomatoes, canned corn, dried peppers, canned olives, canned carrots, canned and dried mushrooms, canned green beans, canned water chestnuts, canned asparagus, canned okra
  • Fruits (2 servings per day): Canned or dried fruits like cherries, peaches, pineapple, and cranberries, raisins, prunes
  • Dairy (2-3 servings per day): Dry milk, canned milk
  • Proteins (2 servings): Dry and canned beans, chick peas, and lentils, canned tuna, canned beef, spam, dried eggs, nuts, seeds, jerky, peanut butter
  • Oils and Fats (2 servings): Olive oil, coconut oil, canola oil

How Much Do You Need to Buy?

It is difficult to figure out how much emergency food to buy because serving sizes are so confusing.  To simplify things, I’ve made a chart below with typical serving sizes.

I also looked at the typical costs of things. Obviously, there is a big range.  A can of tuna costs just $1, whereas 2/3 cup of almonds can cost twice that.  I did my best to calculate the average costs of each type of food so you can get an accurate estimate of the costs.

emergency food costs breakdown

 

How Much Food Total for 90 Days?

  • Grains: About 30-40 pounds of grains per person
  • Veggies: About 90 cans per person
  • Fruits: About 60 cans per person
  • Dairy: About 34lbs of dry milk powder per person, to reconstitute into 225 cups per person
  • Proteins: About 45 cans of tuna and 15 cans of beans and 45oz beef jerky and 38 cups nuts/seeds (11.5lbs) per person
  • Oils: 1 quart olive oil and 14oz coconut oil
  • Other: Sugar, honey, salt, herbs, spices

Emergency Meal Plan Examples

Here are some examples of what you might eat using these types of staples as your emergency food.

Day 1

  • Breakfast: 1 cup oats, ½ cup dried fruit
  • Snack: 1 cup milk
  • Lunch: 1 can tuna, ½ cup asparagus, 1 cup milk
  • Snack: 2 Tbsp peanut butter
  • Dinner: 2 cups pasta with olive oil drizzle, ½ cup mushrooms, ½ cup tomato sauce

Day 2

  • Breakfast: 1 cup oats, 2/3 cup mixed nuts, 1 cup milk
  • Snack: 1 cup canned fruit
  • Lunch: 1 cup instant mashed potatoes made with 1 serving of powdered milk and 1 cup peas
  • Dinner:1 cup rice make with oil, 1/2 cup salsa, ½ cup beans

TOTAL COST FOR 90 DAYS: $1,680-$2,865 (for family of 4)*

*Includes the cost of mylar bags and buckets.

 

Option 3: Emergency Food Buckets (MREs in a Bucket)

wise food buckets

Meals Ready to Eat (MREs) are also known as “camping food.”  This is the priciest route to go for emergency food, but it is also the easiest and safest.

The meals are already measured and packaged, so you don’t have to worry about them spoiling or getting infested by pests.

If you don’t want to worry about repackaging food for long-term storage, this is the best option!

Oh, and they actually taste good!  I spent a trial week eating mostly canned food and was miserable.  Most MREs come in tasty flavors.

Another benefit of buying MREs is that they cook quickly.  Just add some hot water to the pouch, let it sit for a few minutes, and you’ve got a nutritious meal.

I like this food bucket by Wise.  The bucket contains a variety of food packets in various flavors.  They are nutritious, filling, and the texture is pretty good.  My wife likes the Cheesy Lasagna best.  I like the Chicken Alfredo.  Even our 6-year old likes them.

TOTAL COST FOR 90 DAYS: $2,600 (for family of 4)

 

Which Emergency Food Option is Best?

Option 1: Instant Meals Option 2: Canned and Dry Staples Option 3: Emergency Food Bucket
Pros
  • Foods readily available
  • Minimal cooking and prep required
  • Cheapest option
  • Can choose whatever foods you like best
  • Can be very healthy
  • Quickest and easiest method
  • Shelf life of up to 25 years
  • Buckets and pouches are safe against virtually all disasters
____________________________________________________________________________
Cons
  • Very unhealthy
  • Must repackage foods
  • Requires knowledge to repackage properly
  • Not a lot of variety
  • You will have to do a lot of cooking, especially for dry staples like rice
  • Canned food tastes terrible
  • Requires a lot of planning
  • Must repackage foods
  • Requires knowledge to repackage properly
  • Priciest option
  • You might not like some of the flavors
____________________________________________________________________________
Total Cost (4 people for 90 days) $1,350-$1,764 $1,680-$2,865 $2,600

 

What Do I Recommend?

Most preppers use a combination of all of these methods for their emergency food supply.

For example, they buy a smaller MRE food bucket (like this one which has 60 servings of emergency entrees for $159 or this one which costs $1,696 for a 3 month supply at 2 servings per day) and also stockpile some instant meals, canned goods, and granola bars. Just don’t forget to repackage those boxed instant meals or they will get destroyed by pests, flooding, or spoilage!

The variety of food means that you are set for multiple types of disaster situations, such as times when you need to grab a food bar and go, or when you are hunkering down through a disaster and want a filling, nutritious meal.

types of emergency foods

Want to buy emergency food?  We have it in the Primal Survivor store here.

Buying emergency food and gear through us helps me keep this blog and articles like this going. Thanks for reading and caring about prepping.

Are you prepared? Share your prepping advice at our Facebook group!

Image credit: “Food Pantry Supplies” (CC BY-SA 2.0) by phil_g


Comments